Рухани жаңғыру: Бағдарлама ауыл-аймақта қалай жүзеге асырылып жатыр

Айта кетейік, 2017 жылдың 14 желтоқсанында Елбасы Нұрсұлтан Назарбаевтың  Жарлығымен  Еңбекшілдер ауданы Біржан сал атауына өзгертілген болатын.

Экспедицияға қатысушылар Біржан сал ауданына қарасты киелі  жерлер сақталған елді-мекендерді мектеп автобусымен аралайды.

Степняк қаласының  №1  орта мектебінің  география пәнінің мұғалімі  Марат  Жаманбаевтың  айтуынша, Елбасы Нұрсұлтан Назарбаевтың «Рухани жаңғыру» бағдарламасы  аясында өткен жылы  ауданда  балалардың туристік тобы құрылған.

«Ауданның барлық мектептерінде алдымен туристердің слеті  ұйымдастырылды.  Шарада бірнеше жылға арналған жоспар мен бағдарлама дайындалды. Алғашқы жылы  Біржан салдың ескерткішіне қатысты  барлық орындарды араладық. Біржан салдың ескерткіші орнатылған  мазарына, ескерткіштер кешеніне, Біржан сал атындағы Мәдениет үйі сынды орындарға бардық», - деді М. Жаманбаев.

Оның айтуынша, оқушылар сондай-ақ, Біржанның атасы Қожағұл  тұрған  Жөкей ауылындағы Көкшоқы  тауына   экспедиция жасаған.

«Дәл осы тауда Біржан салдың  төрт түліктің ішінде жылқы жануарына арналған өлеңдері дүниеге келген деседі. Ол жануарын осы Жөкейдің  бойындағы  көлге суарған екен. Оқушылар осындай тарихи жерлермен танысып, әсерлерімен бөлісті», - деді мұғалім.

Сондай-ақ,  география пәнінің мұғалімі айтып өткендей, оқушылар жыл басынан бастап  Біржан сал ауданының  барлық ауылдарындағы киелі  жерлерді аралауға кіріскен. Оқушылар қасиетті орындарды аралап, өздеріне қызықты тұстарын сұрап, болашақта қайта тамашалауға келетіндерін жеткізген.

«Біз киелі  орындарды аралау барысында тәжірибелік  сынақтарды да ұйымдастырамыз.  Олар жергілікті орынға бейімделеді, компас арқылы бағытты таңдап, жоспар құру арқылы жергілікті жердің картасын дайындайды. Сапарлаған  киелі орындарын белгілеп отырады. Бұл балалардың бойындағы төзімділікті қалыптастырып, жылдам ойлауға ықпал етеді», - деді ол.

Сонымен қатар, балалардың қауіпсіздік шараларына да ерекше мән беріледі. Әр орта мектептен  жиналған оқушыларды арнайы жетекші сүйемелдейді.

Бұл жолы экспедиция мүшелері Біржан Сал ауданының Қоғам орта мектебіне келді. Елді-мекендегі орта мектепке қоғам қайраткері Шәймерден Қосшығұлұлының аты берілген.

2015 жылы  қоғам белсенділері мен қайраткерлерінің  қатысуымен мектепте Ш.Қосшығұлұлының ескерткіші қойылды.

Оқушылар қоғам қайраткерінің шыққан тегі Балықты мекеніне барып қайтты.

Жылдың басынан бастап   осы  сынды экспедицияларға  қатысып жүрген оқушылардың бірі Степняк қаласының Абай атындағы  № 2 орта мектебінің оқушысы  Зарина Қайыржан сапарлардан алған әсерімен бөлісті.

«Мақпал ауылына барғанда таудың басына шығып, тәжірибелік жұмыс жасадық. Азимуттарды анықтап, таулардың биіктіктерін анықтауға тырыстық. Барлық топ бірігіп, ұйымшылдық көрсетті», - дейді З.Қайыржан.

Оқушының айтуынша, киелі жерлерді аралау Отанға, туған жерге деген сезімді оятып, патриоттықты арттырады.

«Оқушылар  аймағындағы киелі жерлерді аралау арқылы таниды, оның одан сайын өсіп-өркендеуіне үлес қосқысы келеді. Зияткер адамдардың туған жерімен, еңбегімен танысу арқылы сол адамдарға ұқсап бағады. Өзінің еліне, халқына аталған тұлғалар сияқты еңбек етіп, ықпалын тигізуге ұмтылады», - деді оқушы.

Айта кетейік, Шәймерден Қосшығұлұлы жастайынан ауыл молдасынан хат танып, Науан Хазірет медресесі мен Бұқарада оқыған. Кейін есейе келе Наурызбай Таласұлы мешітінің жанындағы интернатта мұғалім болған. Алғашында орыс тілін білмейтіндігінен депутаттыққа тіркелмей, екінші ретте Мемлекеттік Думаға халық қолдауымен депутат болып сайланады.

Батыс Сібірге айдауға жіберіліп, Якутияда жапа шекті.  Артынша алашордашылар араға түсіп, оны босатып алады. Петербор мен Нижний Новгородта болып, жалпыресейлік мұсылмандар съезіне қатысады.

Түркияға барып, сол елдің танымал газеті арқылы ІІ Николайға мәлімдеме жасайды. Бертін жаламен Петропавл түрмесіне қамалып, 1932 жылы дүниеден өтті. Ш.Қосшығұлұлының  жерленген орны Омбы қаласының маңы. Біраз жыл бұрын қоғам қайраткерінің ұрпақтары (Мұрат Ғаббасұлы, Сәкен Ғаббасұлы, Ерік Шәймерденов) Омбыға барып, басына ескерткіш тас орнатқан.

Атап өтсек, Қоғам орта мектебінің ғимараты   «100 мектеп, 100 аурухана» бағдарламасы  аясында  салынған.  Мектеп ұстаздары  «Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында   оқушылар   өз елінің  тарихына  бала кезден  сусындап өсуі үшін бірқатар ауқымды жұмыстар атқарған.

Мектепке сапарлап келген экспедиция мүшелеріне ауылдың   шығу тегі бейнеленген карта таныстырылды.

Сондай-ақ, ауданның барлық мектептерінде «Рухани жаңғыру» кабинеттері ашылған болатын.

Мектеп оқушылары  аталмыш кабинеттермен қоса, орта мектептің  ұлттық  нақыштар қойылған мұражайымен танысты.

Жақында Үкіметте өткен баспасөз конференциясында «Қасиетті Қазақстан» ғылыми-зерттеу орталығының басшысы Берік Әбдіғалиұлы киелі жерлерді аралау кезінде ел ішіндегі аңыз-әпсаналарға ерекше көңіл бөлінетінін айтқан болатын.

Ол елді-мекендерде де басты назарға алынған. Экспецидияға қатысушылар Қоғам ауылында аңыз бойынша  киелі болып саналатын «Тәпелқарағайдың» тарихымен танысты.

Айта кетейік, Елбасының «Рухани жаңғыру» бағдарламасы  2017 жылдың  12 сәуірінде жарияланған болатын. Бір жылдың қорытындысы бойынша елде ауқымды шаралар атқарылды. «Рухани жаңғыру» бағдарламасының жобалары қалалар мен ауылдарда белсенді жүзеге асырылып жатыр.

Аягөз Құрмаш

Фото: автор