ҚМУ клиникасында емделушілерді арнайы гимнастикаға үйретуде

ҚМУ клиникасында терапиялық аурулар үшін арнайы гимнастика енгізілуде. Негізгі жаттығуларды медиктер қарттарға арналған қытай гимнастикасынан алған.
    Жаттығу бағдарламасына 25 қарапайым қозғалыс кіреді, оның әрқайсысын 15-20 рет қайталау керек. Кешен құлақ, қол буындары нүктелерін, табанды уқалау, мойын, іш бұлшық еттерін босаңсыту және тарту жаттығуларынан тұрады.
    - Мұндай жаттығуларды әртүрлі ауруы бар терапиялық емделушілерге: остеохондрозбен, асқазан-ішек құрылысы және тағы басқа аурулары барларға жасауға болады. Ол бірінші кезекте, психологиялық тұрғыда пайдалы. Адам өзін ауру санаудан арылады, төсекте жата бермейді, қозғала бастайды, осылайша өзін дерттен айығуға ұмтылдырады, - дейді ҚМУ медициналық психология және коммуникативтік дағдылар кафедрасының меңгерушісі Лариса Мациевская.
    Алғаш рет мұндай гимнастика Ұлы отан соғысы ардагерлеріне көмек облыстық орталығында екі жыл бұрын енгізілді. Алайда ол кезде бұл жаттығулар жиі жасалмады, себебі дәрігерлер оған уақыт бөле алмады. Қазір облыс орталығында университет клиникасы ашылған кезде емделушілермен бірге жаттығуды студенттер жасай алады. Олар әр түрлі диагнозы бар адамдарға арналған жаттығулар кешенін жетілдіріп, дамыта береді.
    - Біз мұндай гимнастиканы облыстың барлық емханалары мен клиникаларына енгізу туралы ұсыныспен шықпақшымыз. Бұл емдеудің көмекші әдісі зиянсыз және шығынды талап етпейді. Бізде қуана-қуана онымен айналысатын студенттер мен еріктілер бар, - дейді медициналық психология және коммуникативтік дағдылар кафедрасының профессоры Вилен Молотов-Лучанский.
    Естеріңізге саламыз, облыстық ҚМУ көпсалалы клиникасы Қарағандыда өткен жылдың желтоқсанында бұрынғы №2 қалалық емхана ғимаратында ашылған болатын. Ол 100 орынға шақталған.

Мақтан тұтамыз!