Әділет саласындағы реформалар қалай жүзеге асырылуда

М.Бекетаев атап өткендей, өткен жылы құқық қорғау жүйесі мен жергілікті жаңғырту  бойынша реформа жүргізілді.

«151-ден астам құқықбұзылық бойынша әкімшілік айыппұлдар   қысқартылды. Әділет министрлігі өткен жылы мүліктік құқықтарды қорғау мақсатында барлық заңнамаға ревизия жүргізді. Мемлекет мұқтажы үшін жерді мәжбүрлеп алып қою барысында тең сияқы беру  анықталды», - деді министр.

Сондай-ақ, министр сот сараптама қызметінің тиімділігі туралы айтып өтті.

«Қазіргі  уақытта сот сараптама қызметінің тиімділігі мен қызметін арттыруға ерекше назар аударылады.  Бүгінгі таңда республикалық палатада  107 сот сараптамашысы жұмыс істейді. Сараптамалық қызметті бір ведомствоға беру нәтижесінде қаржы жиналды, техникалық материалдық база қалыптасты», - деді М.Бекетаев.

Сонымен қатар,  М.Бекетаев  Парламент Мәжілісінің қарауында сот орындаушыларына қатысты заң жобасы жатқанын атап өтті. Аталған құжат сот орындаушыларының қызметін жетілдіруді көздейді.

«Атап айтқанда, сот орындаушыларының қызметіне санкция салуды қысқарту туралы ұсыныс бар. Былайша айтқанда, аталған институтты дамыту шаралары жалғаса береді. Сот орындаушыларын жауапкершілікке тарту тетіктері де қалады. Бірақ өкілеттіліктердің біраз бөлігі соттан сот орындаушыларына беріледі. Орындау құжаттарын соттардан бірден аймақтық палаталарға жолдау тетігі де бар. Соның арқасында қағазбасты жұмыстан құтылып, уақытты үнемдеуге болады», - деді министр.

М. Бекетаев   аталған жұмыс   әділет департаменттері арқылы жүргізілетінін айтты.   Орындау құжаттары бірден аймақтық палаталарға жолданса, біраз уақытты үнемдеп отыруға мүмкіндік бар. Ал, әділет департаменттері арқылы орындау құжаттарын өткізуге бірнеше күн кетеді екен.

Сондай-ақ, министр адвокаттық қызметтің тым қымбат екеніне қатысты қойылған сұраққа жауап берді. Министр айтқандай, алдағы уақытта аталған мәселе  өз шешімін табуы мүмкін.

«Сенат қарауында аталған мәселеге қатысты заң жобасы жатыр. Біз қымбат тарифтерге байланысты жеңіл механизмдерді енгізуді ұсындық.  Шетелдегі тәжірибелерге сүйеніп отрымыз. Еліміздегі адвокадтардың қызметі неліктен қымбат екенін былайша түсіндіруге болады. Нарықта адвокадтар айтарлықтай жетіспейді. Мысалға Ресейді алайық. Ол жақта біздің заңға ұқсас. Мұнда адвокадтар қылмыстық процестерге қатыса алады. Ал әкімшілік істер бойынша тараптардың мүддесін заң бойынша жоғары білімі бар азамат қорғай алады», - деді М.Бекетаев.

Оның айтуынша, Ресейде  бір адвокадқа 1 900 тұрғын, ал Қазақстанда  бір адвокадқа 3 900 тұрғын келеді екен. Сол үшін де елдегі адвокаттық қызметтің бағасы жоғары болып отыр.

« Аталған заң жобасында алғашқы жарнаны алып тастау көзделген. Бұл жас заңгерлерге адвокаттық салаға көптеп келуге мүмкіндік береді. Сондай-ақ, әріптестеріміз өз қызметтерінің бағасын сайтта көрсете алады. Осылайша, тұтынушылар нарықта белгіленген бағаны біле алады», - деді Марат Бекетаев.

Айта кетейік, отырысқа мемлекеттік орган қызметкерлері,БАҚ өкілдері  мен өңірлер онлайн режимде қатысты.  Әділет министрі  қорытындысында  министрлік   қызметтің барлық бағытын  белсенді жүзеге асырып жатқанын жеткізді.

Аягөз Құрмаш