Таза қала: Астанада ҚТҚ өңдеу цехы іске қосылады (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Жоба бағдарламасы қалдықтарды өңдеу тереңдігін ұлғайтуды, қоқыс тасымалдау паркін жаңартуды, контейнерлердің заманауи түрлерін қолдануды, құрылыс қалдықтары мен электр-тұрмыстық құралдарды кәдеге жаратуды және қалдықтарды көму полигонын оңтайландыруды көздейді.

«KazRecycleService» ЖШС жоспарлау-экономикалық бөлімінің бастығы Тимур Исмағұлов хабарлағандай, 2016 жылға дейін ҚТҚ полигонында қоқыстардың 95%-ы көмілген. 2020 жылға дейін ҚТҚ өңдеудің 75%-ын іске асыру жоспарлары ҚТҚ көмуді 25%-ға дейін қысқартады.

«Біздің басты міндетіміз – 2020 жылға дейін өңдеу тереңдігін 75% ұлғайту және 2020 жылға дейін ҚТҚ көлемдерін көмуді 25%-ға дейін азайту, яғни полигонның жұмыс істеу мерзімін 3-3,5 есе ұзарту», - деді Т.Исмағұлов.

Сондай-ақ, ол сұрыптау цехын жаңғырту, сұрыптау желісі тәулігіне 1500 тоннаға дейін ҚТҚ көлемдерін қабылдауды қамтамасыз етіп, 50 жаңа жұмыс орнын ашатынын мәлімдеді.

«Біздің зауытымыздың өндірістік қуаттылығы тәулігіне 70 тоннаны құрайды. Жаңғыртудың бірінші кезеңінде біз сұрыптаудың үшінші желісін аяқтауды жоспарлап отырмыз, бұл ҚТҚ қабылдау көлемін тәулігіне 1500 тоннаға дейін ұлғайтады, яғни біз қаладағы барлық қоқыстардың жалпы көлемін қабылдай аламыз. Екінші кезеңде өндірістік цехтарды кезең-кезеңмен іске қосу. Қоқыс өңдеу жобасы биылғы жылдың маусымында іске қосылатын болады», - деп атап өтті Т.Исмағұлов.

Сондай-ақ, ол кәдеге жаратылмайтын пластикты өңдеу жылына 1036 мың мз газ, жылына 5529 тонна пеш отынын, жылына 2190 мвт жылу энергиясын алуға және 46 жаңа жұмыс орнын ашуға мүмкіндік беретінін хабарлады. Полиэтилентерефталат (ПЭТ) өңдеу, полиэтилен, полипропилен өңдеу жөніндегі өндірістік цех 27 жаңа жұмыс орнын ашады. Ауданы 1,5 га және биіктігі 5,5 метр жылыжай шаруашылығының құрылысы гүлдер мен қызанақтар өсіруге мүмкіндік беріп, 15 жұмыс орнын ашады. Жобаны іске асыру үшін Латвия мен Түркиядан мамандар тартылады.

«KazRecycleService» компаниясының қалдықтарды өңдеу жобасының жетекшісі Андрей Любимов өңделетін пластик туралы толық тоқталып өтті.

«Бұл қатты ластанған пластик, оны жуып, одан түйіршіктер алу мүмкін емес. Сондай-ақ, бұл өте жұқа болып келеді, оны кәдеге жарату қиынға соғады, оларға кәдімгі целлофан қалталар да жатады. Осы қалдықтардан ҚР ұлттық стандарты бойынша тұрмыстық пеш отыны өндірілетін болады. Ол осы кешенді толығымен жылыту үшін де және өндірістік бу алу үшін де пайдаланылады. Артық отынды сатамыз. Біз өз газымызды пайдаланамыз, сондықтан, біздегі тасталымдар Қазақстанда рұқсат етілген нормалардан азырақ. Жабдық ретінде америкалық технологияларға ұқсас технологияларды пайдаланамыз, мұндай технологиялар Украинада қолданылады. Жабдықтың толық монтажын маусымда аяқтауды жоспарлап отырмыз», - деді А.Любимов.

Сондай-ақ, ЭКСПО-217 көрмесі уақытында Астана көшелерін жинау қалай жүргізілетіні жайында қаланы тазарту жобасының жетекшісі Ақтан Есмағамбетов айтып берді.

«Қазіргі уақытта бізде 30 машина бар, олар 1 маусымнан бастап қаланы жинауға кіріседі. Қосымша 36 машина «Астана-Тазарту» ЖШС-да. Қазір бұл машиналар Табиғи ресурстар басқармасының балансында тұр. 1 маусымнан бастап біз 13 машинаны алып, 2 ауданды жинауға кірісеміз. Қоқыстардың әрбір түріне жеке қоқыс контейнерлері арналады. Халықты қоқысты бөліп салуға үйрету керек. Осы мәселеге ПИК-терді тартып, арнайы бейнежарнама әзірлеу қажет. Сол кезде бізге де қоқысты өңдеу жеңілге соғады, қаламыз да тазара түседі. ЭКСПО көрмесі өтетін уақытта біздің жұмыс кестеміз сағат 22.00-ден таңғы 06.00-ге дейін болмақ. Көрмеден кейін екі ауысымда жұмыс істейміз», - деп ақпараттандырды А.Есмағамбетов.

Еске сала кетейік, «Өңір» депутаттар тобының құрамына кіретін ҚР Парламенті Сенатының мүшелері «KazRecycleService» ЖШС-ның қоқыс сұрыптау зауытында болды.

Қайрат Жандыбаев

Фото Бауыржан Жуасбаев